Hoparlör Fiyatı ve Özellikleri
Cami Ses SistemleriHoparlörlerİncelemelerOkul Ses SistemleriSes SistemleriStüdyo EkipmanlarıTeknoloji

Hoparlör Fiyatı ve Özellikleri

Hoparlör Fiyatı, Özellikleri ve Hoparlör Tavsiye

Hoparlör Fiyatı, Özellikleri ve Hoparlör Tavsiyesi

Hoparlör Nedir?

Hoparlör, elektrik sinyallerine çevirilmiş ses dalgalarını yeniden ses frekanslarına çevirmemizi sağlayan cihazdır. Mikrofon aracılığıyla eletrik sinyallerine dönüştürülen ses titreşimleri, hoparlörler sayesinde tekrar ses titreşimlerine dönüştürülüp hava yoluyla kulaklarımıza ulaşır. Bu yazımda hoparlör nasıl çalışır, nerelerde kullanılır, hoparlör çeşitleri nelerdir, hoparlör fiyatları, hoparlör tavsiyeleri ve hoparlör nereden satın alınır gibi konulara değineceğim.

Hoparlör Nasıl Çalışır?

Hoparlör nasıl çalışır sorusuna cevap vermeden önce hoparlörün parçalarından bahsetmekte fayda görüyorum. Hoparlör parçalarını mıknatıs, kablolar, ses bobini, konik kağıt ya da plastik ve parçaları bir arada tutan sepet kısmı olarak basitçe tanımlayabiliriz.

Kablolar  ses sinyalleri ve elektriği hoparlöre iletim görevini üstlenir. Ses bobini tam olarak yuvarlak şekilli mıknatısın içinde yer alır. Ses bobini mıknatısın manyetik alanı sayesinde gelen elektrik sinyalleriyle hareket kabiliyeti kazanır. Konik yapı ses bobiniyle sıkı şekilde yapışık durumdadır. Elektrik sinyalleriyle hareket eden bobin bu şekilde konik yapıyı da hareket ettirir. Bu sayede elektrik sinyalleri ses titreşimlerine dönüşerek havada yayılmaya başlar.

Hoparlör Nerede Kullanılır?

Günümüz şartlarında hoparlör hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Çevremize baktığımızda gözümüzün aldığı neredeyse her yerde teknolojinin izleriyle karşılaşırız. Teknolojik ürünlerin hemen hepsi hoparlör içerir. Bunları örneklememiz gerekirse, televizyonlar, telefonlar, müzik sistemleri, arabalar, kulaklıklar, hatta çamaşı makineleri, bulaşık makineleri ve buzdolapları da dahil ses çıkışı ve sesli uyarı sistemleri bulunan tüm cihazlar hoparlör içerir.

Hoparlör Çeşitleri

Hoparlör çeşitleri denilince günlük hayatta karşılaşabileceğimiz hoparlör türlerini şöyle sayabiliriz. Subbass hoparlörler bas ses karakterine sahip hoparlörlerdir. Mid hoparlörler ses karakteristiği orta frekanslar olan hoparlörlerdir. Tiz hoparlörler yüksek frekansları sağlayan hoparlör çeşitidir, tweeter olarakta adlandırılır. Ayrıca horn hoparlörde günlük hayatta duyabileceğiniz hoparlörlerdendir. Konik yapısıyla borozanı andıran ve dış mekanlarda, camilerde, okullarda, belediyeye ait anons sistemlerinde karşımıza çıkan bu hoparlörlere horn hoparlör denir. Ayrıca duvar hoparlöleri, tavan hoparlörleri, alçıpan hoparlörler, sıva altı hoparlörler gibi seçeneklerle de karşılaşmanız muhtemeldir.

Hoparlör Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hoparlör seçerken ihtiyacınızı iyi analiz etmelisiniz. Genellikle yapılan yanlışların başında yüksek watt değerlerine sahip hoparlörler daha iyi hoparlörlerdir algısıdır. Aksine ses sisteminizin özelliklerine göre hoparlör seçmelisiniz. Hoparlörü kullanacağınız mekanda seçimleriniz için önemli kriterlerden birisidir. Örneğin çevresel etkilere maruz kalacak bir hoparlöre ihtiyacınız varsa yani dışarıda bulunacak ıslanacak, güneşin ışıklarında uzun süre beklemesi gerekecek bir hoparlör ihtiyacınız varsa dış mekan hoparlörleri tercih etmelisiniz. Yüzme havuzu hamam sauna gibi bir mekanda kullanmak üzere hoparlör arıyorsanız neme dayanıklı hoparlörlerden tercih etmelisiniz. Bunların yanı sıra hoparlör alırken garanti durumuna ve faturasına da dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde satın alım sonrası yaşayacağınız problemler sizin için aşılamaz olabilir.

Hoparlör Fiyatları

Hoparlör fiyatlarını incelediğimiz zaman hoparlör başlığı altında çok geniş bir ürün yelpazesiyle karşılaşırız. Boyutları, özellikleri, işlevleri, kullanım amaçları gibi birçok değişkenden dolayı hoparlör diyince çok fazla seçenek ortaya çıkmaktadır. Bu sebeptendir ki hoparlör fiyatları da ucuzdan pahalıya çok geniş bir grafik çizmektedir. Hoparlör fiyatlarını az önce saydığım değişkenler haricinde kullanılan malzeme kalitesi, boyut, güç kapasitesi ve marka gibi özellikleri de etkilemektedir. Hoparlör fiyatı araştırması yapmadan önce nasıl bir hoparlör ihtiyacınız olduğuna ve hoparlörünüzden ne beklediğinize karar vermelisiniz. Devamında beklentilerinize ve az önce saydığım hoparlör özelliklerine göre doğru orantılı olarak fiyatlandırmayla karşılaşmanız muhtemeldir.

Hoparlör Tavsiyesi

Sizler için yaptığım araştırmalarda hoparlör fiyatlarını ve hoparlör tavsiyelerini bulabileceğiniz internet sitelerini buldum. Bu siteleri seçerken piyasada bulabileceğiniz hoparlör fiyatlarının daha altında fiyatlar araştırmaya özen gösterdim. Alışveriş ve internet üzerinden ödeme yapma seçeneklerinde güvenilebilir ayrıca satış öncesinde ve ürünü satın aldıktan sonra siz son kullanıcı olarak tabir edilen müşterilerden desteğini esirgemeyecek siteler tercihimde ilk sıralarda yer buldu.

 

İşte hoparlör tavsiyesi için kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlarla ürünleri satın alabileceğiniz o siteler ve linkleri:

yonkamuzikmarket.com           Hoparlör

teknolojisanayi.com                    Hoparlör

onlinesessistemi.com                 Hoparlör

muzikalmarket.com                    Hoparlör

yonkabayi.com                               Hoparlör

admin
yazaradmin

Bir cevap yazın